BLOGMaciejBOBROWICZ

 • 1306/2013

  Dlaczego?

  Jeden z uczestników warsztatów podnoszących umiejętności negocjowania radców prawnych i adwokatów, które właśnie zakończyłem zadał mi  pytanie: "dlaczego? Dlaczego Pan zainteresował się negocjacjami? Dlaczego prowadzi Pan ten warsztat?"
  Założyłem swoją kancelarie wraz z moim przyjacielem w 1989 roku - 22 dnia obowiązywania nowej ustawy o prowadzeniu działalności gospodarczej na podstawie tzw. ustawy Wilczka.
   Dziś brzmi to abstrakcyjnie... Ale w okresie zmian ustrojowych było to wstrząsające odkrycie: "już można".
  Powstawały nowe przedsiębiorstwa, zmieniało się wszystko...
  Pojawiały się konflikty, "chodziłem do sądu" , jak tysiące moich kolegów.
  Po kilku latach stało się to rutynowym, mało podniecającym zajęciem, ze swoją powtarzalnością sytuacji  i nieprzewidywalnością decyzji sędziego - często przypominającą ruletkę.
  Zacząłem szukać bardziej fascynujących i efektywnych sposobów postępowania.
  Zacząłem rozmawiać z klientami i ich przeciwnikami o problemach. Zacząłem negocjować rozwiązania. Po pewnym czasie zdałem sobie sprawę, że proces nabywania kompetencji z zakresu  negocjacji  w drodze nabywania doświadczenia jest długotrwały i niezbyt efektywny. Niestety, nie było nikogo, kto powiedziałby mi jakie popełniam błędy, a co robię dobrze. Przecież nie mogłem liczyć na komentarze osób z którymi negocjowałem.
  Pierwsze szkolenie prowadzone przez amerykańskiego trenera zmieniło wszystko co wiedziałem o negocjacjach.
  Trenowaliśmy od świtu do nocy.  Przez tydzień. Potem tydzień przerwy i znowu tydzień pracy. Te sześć tygodni to był przełom w moim myśleniu o negocjacjach. Zacząłem kupować książki na ten temat. Po pewnym czasie miałem już chyba wszystko, co napisano na ten temat. Zacząłem jeździć na kolejne szkolenia. Trwało to kilka lat.
  Dziś mogę powiedzieć, że większość moich sukcesów zawdzięczam temu czego nauczyłem się wtedy.
  Negocjacjom.
  Podjąłem decyzję: dlaczego tego wszystkiego co wiem - nie mieliby wiedzieć i inni...

  13.06.2013kategoria MEDIACJE
 • Napisz do mnie:

  • Wyślij

Multimedia

Dlaczego został Pan mediatorem